Bayram Şekeri Alırken Dikkat


   Çarşıbaşı Şekercisi , yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi şeker ve çikolata satın alırken dikkat edilmesi gereken konularda tüketicileri uyardı.

   Şekerin, özellikle bayramların en önemli ikram çeşidi olduğuna işaret eden Çarşıbaşı, yaptığı açıklamada, hem bayram şekeri hem de çikolata satın alınırken öncelikle son kullanma tarihine bakılması gerektiğini vurguladı.

Açıkta satılan ürünlerden uzak durulmasını isteyen Çarşıbaşı, şunları kaydetti:

   "Yapışkan, mat görünümlü ve ambalajsız satılan şekerler kesinlikle alınmamalı. Eğer tadına bakma imkanı varsa, tüketildiğinde ağızda yakıcı bir tat, çözündüğünde ise renk vermemeli. Çikolatada kakao yağı bulunur , çikolata olmayan ürünlerde bitkisel yağ içeriğinden dolayı mideyi rahatsız eder ve damakta yağlılık hissi bırakır. Kakao yağı vucut ısımızda daha hızlı erir diğer yağlar vucudumuzda hazmı zor olup mideye rahatsızlık verir. Özellikle çikolataların yüzeyinde beyazlaşmış tabakanın olmaması gerekir. Bir diğer husus ise bayram şekeri ve benzeri tatlılar tüketilirken mevsim sıcaklıkları da göz ardı edilmemeli. Sağlıklı bir bayram geçirmek için şekeri tadında yemeli ve bırakmalı. Bu konuda istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak için duyarlı davranılması ve dikkat edilmesi gerekmektedir."

   Standartlara uygun üretilmeyen şeker ve benzeri ürünlerin gıda zehirlenmelerine neden olabileceğine dikkati çeken Çarşıbaşı, bu tür ürünlerin özellikle çocuklarda diş ve ağız sağlığını olumsuz etkilediğini ifade etti