Çarşıbaşı Şekerleme Nikah Şekerleri Bebek Şekerleri Kişiye Özel Hediyelik Çikolata -

 • Türkçe
 • English
 • Germany
 • Arabic
 • Sadece kokusuyla mutluluk hormonu endorfini harekete geçiren çikolata, damağımızda yavaş yavaş erirken, insanı farklı hazlara sürüklüyor. Çikolatanın faydaları ise saymakla bitmiyor. Kalp hastalıkları ve kanserle mücadele ediyor, cildi ve kemikleri besliyor.

  Kokusuyla, insanı baştan çıkaran, iştah açıcı kahverengi görüntüsüyle çikolatayı kim sevmez ki! Kokusu bile mutluluk hormonlarının harekete geçmesine yeten, bu tatlı mucizenin tarihi M.Ö. 1000 yıllarına dayanıyor. O yıllarda Amerika'da yaşayan yerliler, kakao tohumlarını öğütüp enerji veren içecek yaparlarmış. M.S. 1550 yılında İspanyol Cortes'le Avrupa'ya sıçrayan kakao tohumlarının, ağzımızda çikolata olarak erimesi yaklaşık 800 yılı bulmuş. 

  Geçmişten günümüze ağızları tatlandıran çikolatanın birçok yararı var. İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Mirror'da çıkan habere göre çikolatanın insan sağlığına pek çok yararı bulunuyor: 

  Çikolatanın içinde bulunan antioksidanlar kanserle mücadelede faydalı. Kakao, kırmızı şaraba oranla iki; yeşil çaya oranla üç kat daha fazla antioksidan madde içeriyor.

  Çikolata aynı zamanda zengin bir kalsiyum kaynağı. Bu da güçlü kemiklerin oluşmasını sağlıyor.

  Çikolata geçmişten günümüze özellikle kadınlar üzerinde psikolojik olarak oldukça olumlu etkilere sahip. Çikolata kadınların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan endorfini salgılatıyor.

  Harvard Tıp Akademisi uzmanları, kakaonun yüksek tansiyonu düşürdüğüne dair bulgular elde ettiğini savunuyor.

  Güçlü dişleri sağlayan florid açısından da zengin olan çikolata, stresle mücadelede faydalı olan potasyumu da içeriyor.

  Bristol Üniversitesi doktorlarından Peter Barham, çikolatanın içinde bulunan bir maddenin uyarıcı etkisi bulunduğunu ve bunun da kişiye kendini iyi hissettirdiğini savunuyor.

  Çikolata büyük miktarda bakır da içeriyor. Bakır, vücudun demiri absorbe etmesine yardımcı oluyor. Bu da cilde, damarlara ve dokulara faydalı oluyor.

  Kaliforniya Üniversitesi uzmanları her gün az miktarlarda çikolata yemenin kanda pıhtılaşmayı önlediğini savunuyor. Bu da ani kalp krizlerinin önüne geçiyor.

  Çikolata aynı zamanda yiyen kişiye enerji veriyor ve diğer tatlılara oranla kan şekerini hızlı yükseltmiyor.

  Bağışıklık ve üreme sistemi için faydalı demir ve çinko çikolatada bolca var. Bu tat her derde deva.

  Kahve içmek yerine çikolata yemek çok daha yararlı, çünkü çikolata kahveye oranla çok daha az kafein içeriyor.

  Çikolata diğer tatlılara oranla diş sağlığı açısından daha zararsızdır; çünkü sütlü çikolata yüksek miktarda protein, kalsiyum ve fosfat içerir. Bu maddeler de diş minesini koruyor.

  Çikolatadaki doymuş yağ oranı,kandaki kolesterol seviyesinin artmasına neden olmuyor.

  Çikolata üzerine yapılan araştırmalarda çikolatanın, kanın pıhtılaşmasını ve bağırsak kanserini önleyen bir antioksidan olan flavonoit içerdiği tespit edilmişti. Bunun yanı sıra çikolata yaşlanmaya bağlı göz bozukluğu, erken doğum ve zihinsel sorunlara karşı da vücudu koruyor.
  Yeni araştırmalarda ise uzmanlar çikolatanın kardiyovasküler rahatsızlıklar üzerindeki etkisini araştırıyor.
  Internal Medicine isimli dergide yayınlanan araştırmada çikolatanın, kalp krizi geçirmiş kişilerde ikinci bir kriz riskini azalttığı belirtildi.
  Yüksek miktarda kakao içeren çikolata tansiyonu düşürüyor ve kan dolaşımını olumlu yönde etkiliyor. Bu sayede de kalp krizi riski aza indirgenmiş oluyor.
  Bilim adamları çikolata içerisinde bulunan biyoaktif bileşiklerin kalp krizi kurbanlarının daha iyi bir duruma gelmesine yardımcı olacağı konusunda oldukça iyimser.
  Araştırmanın başındaki isim Imre Janszky, “Eğer diyabet ya da obezite sorununuz yoksa çikolatadan uzak durmanızı söyleyemem,” diyerek şeker hastalığı veya aşırı kilo problemi olmayan kişilerin makul miktarlarda çikolata tüketebileceğini belirtti.
  Kakaonun Bitkisel Faydaları ve Tanımı
  YAYGIN ADI: Kakao, çikolata
  LATİNCE ADI: Theobroma cacao
  FAMİLYASI: Sterculiaccae
  KULLANILAN BOLUMU: Çekirdeği
  Gövdesi düğümlü her yeşil kakao ağacının boyu 8 metreyi aşabilir. Pembe ya da krem rengi çiçekleri doğrudan gövdeden çıkar. Rengi san, kırmızımsı mor ve kahverengi arasında değişebilen meyvesi, her biri 25 kadar çekirdek içeren kapsüller halinde büyür.
  Anavatanı, Meksika ve Orta Amerika'dır. Tropik bölgelerde yetiştirilir.
  Kakaonun Geleneksel Kullanımı
  Latince adı theobroma, "tanrıların yiyeceği" anlamına gelir. Aztekler için kakao hem bir para birimi, hem de soyluların altın kadehlerde içtiği bir içecekti. Hernando Corlez, 1519′da, çikolatayı Meksika'dan getirdiğinde dünyanın geri kalanı da bu bitkiyle tanışmış oldu. Avrupa'da tanınıp yayılmadan önce, İspanyollar bir asırdan daha uzun bir süre çikolatayı sır gibi saklamayı başarmışlardı. İlk dönemlerde, sadece tatlandırıcı ya da içecek olarak tüketiliyordu. Çikolatanın şekerleme olarak tadına varılması sadece son 150 yılda gerçekleşmiş bir olaydır. 1998′dc yalnızca ABD'de çikolata satışları 13 milyar doları bulmuştu. Kakao yağının ise merhemlerde, cilt yumuşatıcılarında ve lokal kozmetik preparatlarda kullanımı yaygındır.
  Kakaonun Bitkisel Faydaları ve TIBBI KULLANIMI 
  Orta Amerikalılar kakaoyu asırlarca hamilelik ve doğum ağrılarında, ateş ve öksürük tedavisinde kullanmışlardır. Kakaonun ana alkaloiti olan teobrominin etkisi kafeininkinc benzer; kasları, kalbi ve böbrekleri uyarır. Bu alkoloit, astımı tedavi eden teofılin ile yalandan ilintilidir. Buna bağlı olarak hem 
  teobromin, hem de kafein akciğer bronşlarını açarak nezleye bağlı tıkanıklığı hafifletir. Teobromin sindirim sistemindeki düz kasları da gevşetir. Kakao ayrıca idrar söktürücü, bronş açıcı ve damar genişletici etkisi olan metilksantinleri içerir.
  Öksürüğü ve Boğazdaki Kaşıntıyı Önlüyor
  Bilim adamları özellikle 18 yaş altındaki çocuklarda ve gençlerde zararlı olan öksürük şurupları yerine, inatçı öksürüklerin tedavisi için çikolatayı öneriyor.
  The Telegraph'ta yer alan habere göre, araştırmacılar kakao ve çikolatadaki "teobromin" adlı bileşenin öksürüğü kestiğini belirlediler. Yararlı olduğu tam olarak kanıtlanırsa, iki yıl içinde ilaç şeklinde piyasaya sürüleceği kaydedildi.
  İngiliz Ulusal Akciğer ve Kalp Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada, kakao ve çikolata içerisinde bulunan "teobromin" isimli maddenin öksürüğü engellemeye yardımcı olduğu tespit edildi.
  Çikolatadaki "theobromine" isimli maddenin, boğazda kaşıntıyı ve öksürüğü önlemede öksürük şuruplarından bile daha etkili olduğunu söyleyen araştırmacılar, öksürük şuruplarında bulunan "codeine" isimli maddenin özellikle 18 yaş altındaki çocuk ve gençlerde faydasından çok zararı bulunduğunu açıkladılar.
  Teorik olarak öksürüğü yatıştırmada bir parça bitter çikolatanın yeterli olabileceğini söyleyen araştırmacılar, ihtiyaç duyulan gerçek dozun belirlenmesi için henüz çalışma yapılmadığını ifade etti
  Yorgunluğa Karşı Birebir
  The Telegraph'ta yer alan habere göre, İngiltere'de Hull Üniversitesi ve Hull York Tıp Okulu'nda görevli araştırmacılar, bitter çikolatanın kronik yorgunluk sendromu belirtilerinin hafiflemesine yardım ettiğini tespit ettiler.
  "Nutrition Journal" isimli tıp dergisinde yayınlanan çalışmada, bu hastalığı aşırı şekilde yaşayan bir grup hastayı test eden bilim adamları, hastalara 8 hafta süresince bitter çikolata yedirdiler, daha sonra bir ara verip aynı lezzette olan kakao verdiler.
  Günde 3 kez 15 gram çikolata yemeleri istenen hastaların beslenmesinde başka bir değişiklik yapılmadı. Araştırma sonunda hastalar,sağlıkdurumlarında fark edilir gelişme olduğunu ifade ettiler.
  Felç Riskini Azaltabileceği Ortaya Çıktı
  Çikolatanın felç geçirmeyi önlemede yardımcı olabileceği bildirildi...
  Telegraph gazetesindeki habere göre, yaklaşık 50 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada düzenli çikolata yiyenlerde felç geçirme riskinin yemeyenlere oranla yüzde 22 daha az olduğu belirlendi.
  Riski azaltmak için haftada bir paket çikolata yemenin yeterli olduğu kaydedildi.
  1169 kişi arasında yapılan bir başka araştırmada da, felç geçirdikten sonra haftada 50 gram çikolata tüketmeye başlayanlarda bu hastalıktan ölme riskinin yüzde 46 azaldığı belirlendi.
  Çikolatanın bu faydasının sağlıklı bir anti-oksidan olan flavanoidler bakımından zengin olmasından kaynaklanıyor olabileceği belirtildi.
  Araştırmayı kaleme alan Kanada'daki Toronto Üniversitesinden Sarah Sahib, yine de, çikolatanın felç riskini gerçekten azaltıp azaltmadığını anlamak için daha çok araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.
  Çikolata kalp krizinden ölüm riskini azaltıyor
  İsveçli bilim adamları, çikolatanın, kalp krizinin ardından görülen komplikasyonlara bağlı ölüm riskini azalttığını bildirdi.
  İtalyan La Stampa gazetesinde yer alan habere göre, Karolinska Enstitüsünde görev yapan bilim adamları, geçmişte kalp krizi geçirmiş 45-70 yaşları arasındaki bin 169 kişiyi 8 yıl boyunca gözlemledi. Haberde, bu kişilerin hiçbirinin diyabet hastası olmadığı da vurgulandı.
  Haftada en az iki kez özellikle de bitter çikolata yiyenlerin kalp hastalıklarından ölüm oranlarının, hiç yemeyenlere nazaran 3 kez daha az olduğunu ortaya koyan araştırmanın sonuçları "Journal of Internal Medicine" dergisinin eylül sayısında yayımlandı.
  Çikolata ve Su Acıyı Dindiriyor!
  Çikolata yemenin veya su içmenin acıyı dindirdiği bildirildi.
  Neuroscience adlı dergide bugün yayımlanacak olan araştırmada, çikolata yemenin veya su içmenin beyinde acıyı dindiren bir bölgeyi uyardığı kaydedildi.
  ABD'nin Illinois eyaletindeki Şikago üniversitesinde görevli nöroloji profesörü Peggy Mason ve meslektaşı Hayley Foo, çikolata yemeye başlayan veya su içmeye başlayan kişinin bu iki maddeyi tüketmeye devam etmekten kendi alamadığını vurguluyor.
  Araştırmacılar, su içmenin sakıncalı olmadığını ama fazla çikolata tüketmenin gittikçe daha fazla Amerikalının kurbanı olduğu obeziteye yol açtığının altını çizdi.
  Araştırmada, altı ara sıra ampul tarafından aşırı ısıtılan kafesteki deney farelerinin, ampul yanıp kafesin altını ısıtınca yanmamak için ayaklarını kaldırdıkları ama su veya çikolata verildiğinde daha uzun süre kafesin zeminine bastıkları tespit edildi.
  Araştırmacılar, böylece kobayların su veya çikolatadan dolayı acıya duyarsız kaldıklarını saptadıklarını kaydetti.
  Bilim adamları ayrıca, beyinlerinde acıyı dindiren bölgenin yedikleri çikolata veya içtikleri su tarafından uyarılmasından sonra da kobayların çikolata yemeye veya su içmeye devam ettiklerini tespit etti.
  Profesör Peggy Mason, "Besin elimizin altında bulununca onu, kendimizi frenlemeden tüketmeye başlıyoruz çünkü beynimiz bize o yönde komut veriyor" dedi.
  Siyah Çikolata Kalbi Koruyor
  Haftada birkaç parça siyah çikolata, iltihaplanma ve kalp-damar hastalıklarından koruyabilir.
  İtalya'daki Campobasso Üniversitesi'nden bilim adamlarının Milano Kanser Enstitüsü ile ortaklaşa yaptığı araştırma, haftada 2-3 kez 1-2 parça siyah çikolatanın kronik iltihaplanmaya karşı koruyabileceğini, kalp krizi ve beyin kanaması riskini azaltabileceğini gösterdi.
  Katılımcıların kanındaki, kalp-damar hastalıklarına neden olabilen iltihaplanmanın göstergesi olan C-reaktif protein (CRP) seviyesini ölçen araştırmacılar çikolata yiyen gruptakilerin CRP seviyesinin %17 düştüğünü belirledi. Bu da çikolatanın kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini kadınlarda üçte bir, erkeklerde dörtte bir azaltabileceği anlamına geliyor.
  Ancak en iyi koruyucu etkinin günde ortalama 6,7 gram siyah çikolatayla olduğunu vurgulayan araştırmacılar, 6,7 gramın üzerine çıkıldığında koruyucu etkinin kaybolduğuna dikkat çekti.
  Siyah çikolatanın içindeki kakao tanecikleri önemli oranda antioksidan içeriyor.
  Sütle karışınca bazı maddelerin emiliminin azalması nedeniyle sütlü çikolata siyah çikolatayla aynı koruyucu etkiyi göstermiyor.
  Günde bir diş alınacak siyah çikolata kalbi koruyor, tansiyona yardımcı oluyor.
  ALMAN bilim adamları her gün bir diş sütsüz siyah çikolata (yani 6.8 gram-30 kalori) tüketen kişilerin hem tansiyon hem de kalp ve damar hastalıklarına karşı korunduğunu tespit ettiler. 
  Yapılan araştırmaya göre 30 kalorinin üzerinde bu çikolatadan tüketmek ise bütün olumlu etkilerini ortadan kaldırıyor. Amerikan Tıp Derneği'nin (JAMA) dergisinde yayımlanan makaleye göre, Köln Üniversitesi uzmanları, iki yıldır yaptıkları araştırmalar sonucunda düzenli olarak küçük miktarlarda tüketilen yağ ve kalori seviyesi çok düşük olan siyah çikolatanın vücuda çok faydalı olduğunu tespit ettiler. 
  Günde sadece bir dişe denk gelen 30 kalorilik çikolata hiç bir kiloya sebebiyet vermezken, tansiyonun düşürülmesine yardımcı oluyor ve ayrıca kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu koruyor. 56 ve 73 yaşları arasındaki ön hipertansiyon hastası 44 denek üzerinde yapılan deneylerde, ikiye ayrılan deneklerden birinci gruba 18 ay boyunca siyah çikolata verildi. Diğer gruba ise içinde kakao bulunmayan beyaz çikolata verildi. Siyah çikolata yiyenlerde vücut ağırlıkları kan seviyelerinde hiç değişiklik olmadan tansiyonları yüzde 20 civarında azalma gösterdi. 
  Ayrıca kalp krizi riskinde yüzde 8, damar hastalıklarında da yüzde 5'lik bir azalma tespit edildi. Beyaz çikolata yiyenlerin tansiyonunda ise hiç bir değişim gerçekleşmedi. Uzmanlar , "Kalp hastaları küçük miktarlarda siyah çikolata sayesinde artık bütün yemek alışkanlıklarını değiştirmek zorunda kalmayacaklar" yorumunda bulundular.
  Siyah Çikolata Kronik Yorgunluğa İyi Geliyor

  İngiltere'de yapılan bir araştırmada her gün siyah çikolata yemenin kronik
  yorgunluksendromu semptomlarını azaltığı belirlendi.
  Araştırmaya katılan hastalar, her gün belirli oranda kakao oranı yüksek olan siyah çikolata yiyerek kendilerini daha iyi hissetmeye başladı. Hatta iki hasta, 6 ay aradan sonra kendilerinde tekrar işe başlayacak gücü buldu.
  Araştırmanın sonuçlarını süpriz olarak niteleyen İngiliz bilimadamları, siyah çikolatanın beyindeki serotini artırdığı için yorgunluk sendromu semptomlarının belirtilerini azaltmış olabileceğini söylüyor.
  Ancak bilimadamları, çikolatanın kararında yenmesi ve kilo alınmamasına özen gösterilmesi tavsiyesinde bulunuyor.
  Siyah Çikolata, Aspirin Gibi
  Günde iki çorba kaşığı siyah çikolata yemek, kandaki pıhtılaşmanın önüne geçilmesine yardımcı oluyor.
  Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları; aspirinin kandaki pıhtılaşmaya etkisi üzerine bir araştırma yaptı. Araştırma sırasında çıkan sonuca göre; çikolata, aspirinle benzeri bir etki yaratıyor ve kandaki pıhtılaşmayı azaltıyor.
  Araştırma ekibinden Prof. Daine Becker; kakao çekirdeğindeki kimyasalın, kandaki pıhtı hücrelerinin azaltılmasında aspirinle aynı biyokimyasal etkiyi yarattığını tespit ettiklerini söyledi.
  Siyah çikolatanın tansiyonu düşürdüğü ve kan dolaşımına farklı faydaları olduğu ise bilim adamlarınca yaklaşık yirmi yıldır biliniyor.
  Mutluluk Veren Yiyecekler
  Çikolatanın insana mutluluk verdiği araştırmalarca kanıtlandı.Bilim adamları bu durumu, çikolatanın vücuttaki mutluluk verici kimyasalları harekete geçiren bir etkisi olmasına bağlıyor.
  Bir başka teoriye göre çikolata tutkusu, hayatta kalmamızı sağlayacak besinlerle kendimizi ödüllendirme mekanizmamızın evrimsel bir uyarlaması.Çikolataya hayır diyemeyen herkesin en büyük korkusu şişmanlamak.Çözüm, bu isteğimize karşı koymamak, ancak minik dozlar ile nefsi tatmin etmek olduğu belirtiliyor.